تخته بسکتبال استاندارد چه ویژگی‌هایی دارد؟ | راهنمای فنی بر اساس قوانین فیبا(3)


طبق راهنمای فنی فیبا، مشخصات تخته بسکتبال استاندارد چیست؟

فهرست مطالب

1- آنچه پیش از این راجع به قوانین فیبا دانستیم.
2- ابعاد و اندازه تخته بسکتبال و جنس تخته بسکتبال
3- ابعاد مربع داخل تخته بسکتبال
4- نحوه اتصال تخته بسکتبال به صفحه نگهدارنده
5- جمع‌بندی 
6- مرور سریع مطالب

1-تا کنون راجع به قوانین فیبا چه چیزهایی را یاد گرفتیم؟

قبل از بحث درباره‌ی تخته بسکتبال استاندارد و حرفه‌ای، بیایید دانسته‌هایمان را مرور کنیم. در مقدمه‌ی قوانین رسمی 2022 فیبا درباره‌ی تجهیزات بسکتبال، متوجه شدیم که مسابقات به دو سطح تقسیم می شود، سطح 1 اشاره دارد به مسابقات فیبا برای تیم‌های‌ ملی و باشگاهی به اضافه‌ی سایر مسابقات باشگاهیِ ملی و بین المللی و مسابقات تیم ملی در سطح نخبگان ورزشی و سطح 2، کلیه‌ی مسابقاتی که در سطح 1 از آن‌ها حرفی به میان نیامده را در بر می‌گیرد. در قسمت دوم قوانین فیبا درباره‌ی تجهیزات بسکتبال اجزای یونیت بسکتبال را بر شمردیم که عبارتند از 1 عدد تخته(backboard)،1 عدد حلقه سبد با یک صفحه اتصال حلقه(basket ring with a ring mounting plate)، 1 عدد تور سبد(basket net)، 1 عدد سازۀ نگه‌دارندۀ تخته(backboard support structure) و روکش ضربه‌گیر(Padding).

حال قصد داریم به صورت جزئی‌تر به تخته بسکتبال(backboard) بپردازیم. در همین ابتدا خوب است بدانیم که تخته بسکتبال برخلاف آن چیزی که نام تخته، به ذهن متبادر می‌کند، الزاماً از جنس چوب نیست. نکته‌ی دیگر آن که به جهت قرارگیری سبد بسکتبال و تور بسکتبال بر روی تخته بسکتبال و اینکه ممکن است توپ بارها و بارها به تخته بسکتبال برخورد کند، تخته بسکتبال یکی از پربرخوردترین تجهیزات بسکتبال است. از این رو آگاهی از قوانینی که فیبا برای تخته بسکتبال حرفه‌ای در نظر گرفته بسیار ضروری است. در ادامه جزء به جزء با این موارد آشنا خواهیم شد.

2-ابعاد استاندارد تخته بسکتبال چقدر است؟ جنس آن چیست؟

1- برای سطح 1، تخته باید از شیشه ایمنی لمینت‌شده‌ی آنتی‌رفلکس یا شیشه سکوریت، با ضخامت بین 11.8 میلی‌متر تا 13.5 میلی‌متر، با سطح جلوییِ صاف باشد، همچنین باید الزامات زیر را برآورده کند:
- دورتادور لبه‌ی بیرونی، یک فریم برای محافظت از تخته در مقابل سازه‌ی نگه‌دارنده‌ داشته باشد.
- به گونه‌ای ساخته شود که در صورت شکستن، تکه‌های شیشه از هم دیگر جدا نشده و یا با خطر جراحت همراه نشوند.

2- برای سطح 2، تخته‌ می‌تواند هر کدام از موارد زیر باشد:
- شیشه لمینت/سکوریت (همانند سطح 1)
- اکریلیک یا پلی‌کربنات شفاف
- چوب، فایبرگلاس، فولاد یا آلومینیوم، به رنگ سفید.

3-اندازه‌ی تخته‌ها، با احتساب فریم، باید 1800 میلی‌متر (+ حداکثر 30میلی‌متر) به‌صورت افقی و 1050 میلی‌متر  (+ حداکثر 20 میلی‌متر) به صورت عمودی باشد.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

3-مربع داخل تخته بسکتبال چه ابعاد و اندازه‌ای دارد؟ سایر خطوط چه؟

4- تمام خطوط روی تخته‌ها باید به صورت زیر باشد:
- در صورتی که تخته‌ها شفاف هستند، به رنگ سفید باشد.
- در صورتی که تخته‌ها سفید هستند، به رنگ مشکی باشد (فقط سطح 2).
- عرض آن‌ها 50 میلی‌متر باشد.

5- حاشیه‌های تخته باید با یک خط مرزی و یک مستطیل اضافی در پشت حلقه، به شرح زیر مشخص شود:
- ابعاد بیرونی: 590 میلی‌متر (+ حداکثر 20 میلی‌متر) به صورت افقی و 450 میلی‌متر (+ حداکثر 8 میلی‌متر) به صورت عمودی.
- لبه بالایی ضلع پایینی مستطیل باید با بالای حلقه هم‌تراز و 150 میلی‌متر (2- میلی‌متر) بالاتر از لبه پایین تخته باشد.

6- برای سطح 1، دورتادور محیط هر تخته، روی مرزهای داخلی باید یک نوار LED نصب شود و تنها زمانی که آلارم ساعت بازی برای پایان کوارتر یا وقت اضافه به صدا در می‌آید، به رنگ قرمز روشن می‌شود. نوار LED باید حداقل 10 میلی‌متر عرض داشته باشد و حداقل 90درصد امتداد لبه‌ی ناحیه‌ی شیشه‌ای تخته را پوشش دهد.

7- برای سطح 1، در امتداد محیط تخته، در بالا، بر روی مرزهای داخلی باید یک نوار LED نصب شود، که تنها زمانی که آلارم شات‌کلاک به صدا در می‌آید به رنگ زرد روشن می‌شود. نوار نور باید حداقل 10 میلی‌متر عرض داشته باشد و مستقیماً زیر نوار LED قرمز ساعت بازی نصب شود.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

4- تخته بسکتبال چگونه به صفحه نگهدارنده فیکس می‌شود؟

8- تخته‌ها باید به طور محکم بر روی سازه‌های نگه‌دارنده در هر انتهای زمین در زوایای قائم به زمین، موازی با خطوط انتهایی نصب شوند (تصویر 1 یا 2). خط عمودی مرکزی روی سطوح جلویی آن‌ها، که تا کف امتداد یافته است، باید نقطه ای از کف را که 1200 میلی متر از نقطه مرکزی لبه داخلی هر خط انتهایی قرار دارد، روی یک خط فرضی که در زوایای قائم به این خط انتهایی کشیده شده است، لمس کند.

9-برای سطح 1، هنگامی که یک توپ بسکتبال از ارتفاع 8/1متری روی تخته انداخته می‌شود، ارتفاع ریباند آن باید حداقل 50درصد باشد.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

5-جمع‌بندی

حال که با جزء به جزء تخته بسکتبال آشنا شدیم می‌توانیم همه‌ی مشخصه‌های لازم را به صورت یکجا، در یک تصویر مشاهده کنیم.

ابعاد تخته بسکتبال و ابعاد مربع داخل تخته بسکتبال
تصویر 1-علائم تخته بسکتبال

برای حرفه‌ای‌شدن یک گام دیگر مانده و آن آشنایی با محصولات استاندارد و حرفه‌ای برند خوش‌نام و قابل اعتماد خورشید اسپرت است. در اینجا می‌توانید بر حسب نیاز خود، از بین انواع تخته‌ها و تخته حلقه‌های خورشید اسپرت دست به انتخاب بزنید. کارشناسان ما نیز در هر ساعت از شبانه‌روز آماده‌ی پاسخ‌گویی به شما هستند. 

از اینکه در سفر حرفه‌ای شدن با ما همراهی می‌کنید. قدردان شماییم. هدف از این سفر احترام به شما و جایگاه شما به عنوان یک عاشق بسکتبال است. یقین داریم در پایان این راه، تیزبینی شما در انتخاب محصولاتی که شایسته‌ی شما باشد، راه را بر انتخاب محصولات بی‌کیفیت خواهد بست. در مقاله‌ی بعدی سراغ حلقه سبد و تور سبد خواهیم رفت، دو جزئی که بیش از باقی تجهیزات در دادن حس حرفه‌ای بودن به بازیکن، نقش ایفاء می‌کنند. شایسته‌ی بهترین‌هایید، در مقاله‌ی بعدی منتظر شما هستیم.

6-مرور سریع مطالب

1- جنس تخته بسکتبال استاندارد چیست؟
برای سطح 1، تخته بسکتبال شیشه‌ای و برای سایر بازی‌ها تخته بسکتبال شیشه‌ای، تخته بسکتبال چوبی، تخته بسکتبال pvc و آلومینیومی
2- اندازه تخته بسکتبال استاندارد چقدر است؟
ابعاد تخته بسکتبال استاندارد با احتساب فریم، 1800 * 1050 میلی‌متر است.

3- ابعاد مربع داخل تخته بسکتبال چقدر است؟
مربع داخل تخته بسکتبال 59*45 سانتی‌متر است.

4- عرض خطوط روی تخته بسکتبال چقدر است؟
50 میلی‌متر

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.