آیا بسکتبال قد را بلند می‌کند؟


 اگر شما طرفدار حرفه ای بسکتبال باشید یا حتی اگر یک بازی NBA را تماشا کرده باشید احتمالا متوجه شدید که بازیکنان بسکتبال بلندقدتر از میانگین افراد جامعه هستند. سوال مهم این است که آیا بسکتبال قد را بلندتر می کند؟ یا آیا رشته ی بسکتبال توسط بلندقامتان انتخاب می شود به خاطر اینکه در این ورزش می توانند موفق تر باشند و قد بلندشان یک مزیت به شمار می آید. این سوال می تواند جذاب باشد به خصوص برای افرادی که به دنبال راهی برای افزایش قدشان هستند یا از قد خودشان ناراضی هستند.

 متاسفانه برای اون افرادی که به دنبال افزایش قدشان هستند هیچ شواهدی وجود ندارد که افزایش قد بسکتبال یا هیچ نوع ورزش دیگری را تایید کند. بیشترین قدی که هر فرد می تواند داشته باشد فقط توسط ژن هایش مشخص می شود به همراه عوامل محیطی مثل تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی که در به حداکثر رسیدن قد یک انسان نقش کلیدی دارد.

 خبر خوب این است که با وجود اینکه بسکتبال روی قد اثری ندارد بسکتبال بازی کردن فایده های بسیار دیگری دارد که این رشته را برای جوانان و بزرگسالان، ویژه و دوست داشتنی می کند.

علم راجع به ارتباط بسکتبال و افزایش قد چه می گوید؟

هیچ شواهد علمی وجود ندارد که بسکتبال قد رو بلند تر می کند. و این عدم وجود شواهد به دلیل عدم پژوهش درباره ی این سوال نیست. تعداد قابل توجهی از پژوهش ها به بررسی این سوال پرداختند و تاثیر بسکتبال بر شاخص های فیزیکی را بررسی کردند. برای مثال اخیرا یک پژوهش تاثیر ۱۰ هفته تمرین بسکتبال را بر روی شاخص های فیزیولوژیکی و آنتروپومتری ورزشکاران بررسی کرد و پیشرفت در شاخص های توده بدون چربی بدن، ارتفاع پرش، قدرت گرفتن و عملکرد ورزشی مشاهده شد.

پژوهش دیگری بر روی ورزشکاران نشان داد که بسکتبال تفریحی شاخص های مختلف سلامتی مانند فشار خون و درصد چربی بدن را پس از چند ماه بازی بهبود می بخشد. اگرچه این مطالعات به طور ویژه برای ارزیابی تغییرات قد نبودند، هر گونه افزایش قد مورد توجه قرار می گرفت. نکته این است که در بسکتبال مطالعات زیادی صورت گرفته است ، بنابراین می توان فرض کرد که هر تحقیقی در مورد بسکتبال و قد به خوبی منتشر و گسترش یافته است.

 

شما می توانید با بررسی جزییات حرکات بسکتبال  و جستجو در مورد اینکه آیا این فعالیت ها پتانسیل افزایش قد را دارند یا خیر، تأثیر بالقوه بسکتبال و قد را بیشتر ارزیابی کنید. بسکتبال به عنوان یک ورزش به شدت بر حرکات زیر متکی است که تاثیرات همه آنها بر فیزیولوژی انسان به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته اند:

 

 • دویدن و دوی سرعت
 • پریدن
 • تغییر جهت
 • پاس بالای سر
 • پاس سینه

اگر جستجوی خود را به مطالعاتی که این مهارت‌های ورزشی را بررسی کرده‌اند گسترش دهید، هنوز شواهدی وجود ندارد که از افزایش قد ناشی از برنامه‌های تمرینی که شامل تمرین‌هایی در این دسته‌ها هستند، حمایت کند. اگرچه اکتشافات علمی همیشه می‌توانند شواهد بالقوه حمایت از علل و اثرات برنامه‌های ورزشی مختلف را تغییر دهند، هیچ مدرکی از بسکتبال یا هر مداخله فعالیت بدنی دیگر به عنوان وسیله‌ای برای افزایش قد پشتیبانی نمی‌کند.

آیا افزایش قد با روش هایی غیر از بسکتبال امکان پذیر است؟

 مستقل از عدم تأثیر فعالیت ورزشی بر قد، قد و عوامل مؤثر بر آن به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است. رشد قد با رشد طولی استخوان ها انجام می شود. این فرآیند در دوران کودکی و نوجوانی اتفاق می افتد. کشیدگی استخوان در صفحات رشد اپی فیزیال اتفاق می افتد که ساختارهای غضروفی دارند و در انتهای بسیاری از استخوان های کودکان قرار دارند. بیشترین افزایش قد در درجه اول در دوران نوزادی و دوباره در دوران بلوغ اتفاق می افتد. در اواخر نوجوانی و اوایل بزرگسالی، صفحات رشد سخت می شوند و رشد در طول استخوان ها متوقف می شود.

توجه داشته باشید که افزایش عرض و تراکم استخوان از طریق یک برنامه ورزشی و تغذیه مناسب همچنان امکان پذیر است. بهبود تراکم استخوان برای سلامتی، قدرت و طول عمر مفید است، اما بر قد کلی شما تاثیری ندارد.

 حجم عظیم تحقیقات در مورد قد نشان می دهد که ژنتیک ۶۰ تا ۹۵ درصد نقش تعیین کننده ای در حداکثر قد بزرگسالان بازی می کند. تغذیه مناسب در دوران کودکی و نوجوانی عامل تعیین کننده نهایی است. تغذیه کافی تضمین می کند که شما به پتانسیل ژنتیکی کامل خود برسید، اما نمی توانید از سقف ژنتیکی خود که در بدو تولد از پیش تعیین شده است، تجاوز کنید.

 همچنین مجموعه تحقیقات نشان می دهد که سوء تغذیه، که می تواند شامل کمبود وزن یا چاقی در دوران کودکی باشد، می تواند قد نهایی شما را در بزرگسالی کاهش دهد. اگر مصرف مواد مغذی در دوران رشد جوانی ناکافی باشد، بدن عملکردهای حیاتی را در اولویت قرار می دهد و مواد مغذی کلیدی را از رشد استخوانی دور می کند. اگر هدف شما این است که قد فرزندانتان را به حداکثر برسانید، اطمینان حاصل کنید که آنها به اندازه کافی از طیف گسترده ای از غذاهای سالم و غنی از مواد مغذی مصرف می کنند در حالی که غذاهای ناسالم را به طور محدود استفاده می کنند.

باید خاطر نشان کرد که وقتی صحبت از افزایش قد در بزرگسالی می شود، هیچ روش علمی اثبات شده ای برای انجام این کار وجود ندارد.

فواید بسکتبال

اگرچه بسکتبال قد شما را افزایش نمی دهد، اما این یک فعالیت بسیار مفید برای جوانان و بزرگسالان است. فواید علمی بسکتبال و مهارت های ورزشی مرتبط با آن به خوبی مورد مطالعه قرار گرفته است و شامل موارد زیر می شود:

 • افزایش حداکثر جذب اکسیژن
 • بهبود زمان تا خستگی در طول فعالیت بدنی
 • توده بدون چربی بدن را بهبود بخشید
 • بهبود تراکم مواد معدنی استخوان
 • کاهش فشار خون متوسط
 • کاهش درصد چربی بدن
 • کاهش ضربان قلب در حالت استراحت
 • قدرت انفجاری بالاتنه و پایین تنه بهبود یافته است
 • بهبود هماهنگی در ورزشکاران توانا و معلول
 • به طور کلی، شرکت در فعالیت های بدنی فواید زیادی را به همراه دارد.

با توجه به اینکه بسکتبال شامل تمرینات قلبی عروقی و همچنین حرکات پلایومتریک و انفجاری مانند پریدن و پاس دادن است، بازی بسکتبال از چندین جهت سلامت را بهبود می بخشد. علاوه بر این، بازیکنان بسکتبال حرفه ای و ورزشکاران جدی تفریحی احتمالاً در تمرینات جداگانه قدرتی و آمادگی جسمانی مربوطه برای بهبود عملکرد بسکتبال شرکت می کنند. این تمرین جداگانه احتمالاً کیفیت تجربه ی بسکتبال بازی کردن را بهتر می کند.

چرا بسکتبالیست ها اینقدر بلند هستند؟

در حالی که هیچ مدرکی مبنی بر افزایش قد بسکتبال وجود ندارد، اما ممکن است وقتی به فهرست تیم های بسکتبال نخبه نگاه می کنید، هنوز متقاعد نشده باشید.از آنجایی که بسکتبال به بازیکنانی نیاز دارد که برای گلزنی، دفاع کردن وپس گرفتن توپ از یکدیگر باید  بپرند، بازیکنان قد بلندتر فطعا مزیت دارند.

در حالی که یک بازیکن کوتاه قد ممکن است بتواند قد خود را با افزایش پرش عمودی جبران کند، زمانی که یک ورزشکار نخبه هستید، محدودیت عملی برای اینکه چقدر می توانید بالاتر بپرید وجود دارد. یک بازیکن نخبه اگر حدود 15 سانتی متر کوتاه تر از بازیکنی با مهارت مشابه باشد، برای غلبه بر اختلاف فیزیکی شرایط بسیار دشواری خواهد داشت.برای اثبات این واقعیت، یک تحقیق علمی در سال ۲۰۲۰ بر روی تیم های حرفه ای بسکتبال  صورت گرفت و نشان داد که تیم‌هایی با میانگین قد بازیکنان بیشتر به طور مداوم از تیم‌هایی با میانگین قد کوتاه‌تر عملکرد بهتری داشتند.این هم در سطح تیمی و هم در سطح بازیکنان انفرادی صادق بود، با بازیکنان قد بلندتر به طور مداوم از بازیکنان کوتاه قد بهتر عمل می کردند.

به این ترتیب، مربیانی که بازیکنان را برای تیم‌های نخبه انتخاب می‌کنند، احتمالاً  بازیکنان قد بلندتررا ترجیح می‌دهند، زیرا به طور متوسط، این بازیکنان عملکرد بهتری خواهند داشت. از آنجایی که بازیکنان بر اساس عملکرد انتخاب می شوند، نتیجه نهایی این خواهد بود که فهرست تیم های نخبه بسکتبال دارای بازیکنانی است که به طور قابل توجهی قد بلندتر از افراد معمولی هستند.

ممکن است وسوسه کننده باشد که فرض کنیم که بسکتبال بازی کردن بازیکنان نخبه بسکتبال ممکن است بر قد بازیکنان تأثیر بگذارد. با این وجود، هیچ مدرکی برای تأیید این موضوع وجود ندارد. و در اصل افرادی که به صورت ژنتیکی قد بلند تر هستند در این رشته موفق تر هستند.

آیا تلاش برای افزایش قد از راه های دیگر خطرناک است؟

اگرچه هیچ روش علمی اثبات شده ای برای افزایش قد فراتر از ظرفیت ژنتیکی یا به دنبال سفت شدن صفحات اپی فیزیال وجود ندارد، تعدادی از برنامه های ورزشی و مکمل های غذایی ادعا می کنند که شما را قد بلندتر می کنند.به طور کلی، تنها خطر برنامه‌های ورزشی با هدف افزایش قد این است که حداقل در مورد قد، کارایی ندارند. این برنامه ها ممکن است برای سایر اهداف تناسب اندام مفید باشند، اما مراقب هرگونه ادعای مثبت در مورد ورزش که باعث بلندتر شدن شما می شود، باشید.

 

وقتی صحبت از مکمل ها می شود، باید احتیاط بیشتری کنید. هیچ مدرکی مبنی بر اینکه مکمل ها می توانند قد یک بزرگسال را افزایش دهند وجود ندارد.علاوه بر این، صنعت مکمل‌ها گاها بدون ناظر و غیر استاندارد است و شما در معرض خطر مصرف مکمل‌هایی با ترکیبات تایید نشده، آزمایش‌نشده یا آلوده هستید. 

 

مثبت ترین  سناریو درباره ی مکمل های افزایش قد این است که کار نمی کنند و باعث هدر رفتن پول می شوند. و در بدترین حالت، شما در معرض خطر مصرف مواد بالقوه مضر هستید، به خصوص زمانی که مقادیر مشخصی از هر جزء را در یک ترکیب مکمل نمی دانید.

جمع بندی پایانی

 ممکن است به هر دلیلی از جمله عملکرد ورزشی و زیبایی ظاهری برای افزایش قد تلاش کنید. با توجه به اینکه بازیکنان بسکتبال عموما قد بلندی دارند، ممکن است تصور کنید که بسکتبال می تواند به افزایش حداکثر قد کمک کند. متأسفانه، هیچ مدرکی نشان نمی دهد که بسکتبال یا هر فعالیت بدنی دیگری قد شما را افزایش می دهد. همین امر در مورد مکمل ها و هر ترفند دیگری که برای افزایش قد به بازار می آید نیز صدق می کند.

 قد در درجه اول توسط عوامل ژنتیکی و در درجه دوم تغذیه در دوران کودکی و نوجوانی تعیین می شود. با رسیدن به سن بلوغ، صفحات رشد استخوان شما بسته می شود و افزایش بیشتر قد از نظر بیولوژیکی غیرممکن است.

 بسکتبالیست های بزرگ به طور متوسط قد بلندتری دارند، زیرا قد به بازیکنان برتری در زمین می دهد. بر این اساس، انتخاب بازیکنان تیم به طور مداوم به نفع افراد بلند قد است.خبر خوب این است که بازی بسکتبال و شرکت در فعالیت های بدنی مشابه طیف وسیعی از فواید را برای سلامتی و عملکرد ورزشی ارائه می دهد.

 از این واقعیت که نمی توانید قد خود را افزایش دهید ناامید نشوید.شما هنوز هم می توانید فردی سالم و موفق باشید و عملکرد خود را در بسکتبال و سایر ورزش ها از طریق مشارکت و تمرین مداوم افزایش دهید.امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.