آیا می‌توان با کفش بسکتبال، والیبال بازی کرد؟


ما کفش‌های مختلفی را برای رویدادهای مختلف، از کارهای روزانه گرفته تا دویدن‌های صبحگاهی در اختیار داریم. کفش کار، کقش روزمره، کفش بسکتبال و … . کفشی که می‌پوشیم می‌تواند نتیجه عملکرد و راحتی فیزیکی پای ما را تعیین کند. پس وقتی برای رویداد‌های خاص کفش‌های اشتباهی انتخاب می‌کنیم، چه اتفاقی رخ می‌دهد؟

اگر ورزشکاری هستید که به دو یا چند رشته ورزشی علاقه دارید، حتما تا به امروز، به چالش انتخاب کفش برخورده اید. احتمالاً این سوال در ذهن شما شکل گرفته است که آیا می‌شود با داشتن یک جفت کفش، چند ورزش را انجام داد؟ آیا با صرفه‌جویی در هزینه‌ها می‌توان به چند رشته ورزشی پرداخت؟ در این مقاله به این موضوع می‌پردازیم که آیا کفش بسکتبال برای والیبال خوب است یا خیر.

بسکتبال و والیبال، تفاوت‌ها وشباهت‌ها

قبل از اینکه بخواهیم به این پرسش پاسخ دهیم، باید تفاوت بین این دو ورزش و کفش‌های مرتبط با آنها را درک کنیم. والیبال و بسکتبال هر دو در زمین یا کورت ورزشی بازی می‌شوند، شامل حرکات جانبی هستند و نیاز به تثبیت پا دارند. با این حال این دو ورزش اثرات بیومکانیکی بسیار متفاوتی بر بدن دارند.

کفش‌های بسکتبال و والیبال شباهت‌های زیادی دارند، اما به دلیل ماهیت ورزش از جنبه‌های مهمی متفاوت هستند. هر چند بسکتبال با پرش‌های زیاد برای پرتاب و یا دزدیدن توپ از رقیب همراه است اما در مقایسه با والیبال پرش‌های آن کمرنگ می‌شود. بازیکنان والیبال به طور مداوم در حال پریدن هستند تا اسپک بزنند، سرویس بزنند و یا در مقابل حملات حریفان دفاع کنند. در نتیجه فلسفه متفاوت بازی بسکتبال و والیبال منجر به تولید کفش‌های متفاوتی برای هر یک از این رشته‌های ورزشی می‌شود.

کفش والیبال، سبک‌تر و کفش بسکتبال، سنگین‌تر

شرکت‌‌ها کفش‌های والیبال را با مواد سبک‌تر و بالشتک قوی‌تر تولید می‌کنند. این فلسفه طراحی به بازیکنان این امکان را می‌دهد که بهتر از زمین بلند شوند و با اطمینان خاطر و امنیت بیشتر فرود آیند. کفش‌های والیبال به طور متوسط ​​چسبندگی بیشتری نیز دارند. لازم است بدانید که بالشتک‌ها در کفش‌های والیبال عضو تعیین‌کننده و مهمی هستند که به جلوگیری از آسیب‌دیدگی کمک می‌کنند.

در مقابل، کفش‌های بسکتبال به دلیل ساق بلندی که دارند، برای امن نگه‌ داشتن مچ پا بهتر هستند. به دلیل تعداد بالای حرکات جانبی بازیکنان در طول بازی بسکتبال، کفش‌های بسکتبال با مواد سنگین‌تری در نسبت با کفش‌های والیبال ساخته شد‌ه‌اند. مواد سنگین‌تر به کفش‌ها پایداری بهتری می‌بخشند و از پاهای شما محافظت بیشتری می‌کنند. همچنین هنگام پوشیدن کفش بسکتبال متوجه کشش بهتری خواهید شد.

بازگشت به سوال اصلی؛ آیا کفش‌های بسکتبال برای والیبال کارایی دارند؟

اگر فقط پول کافی برای خرید یک جفت کفش ورزشی را دارید، بله. چنانچه فکر می‌کنید که حتما می‌خواهید بازی بسکتبال و والیبال را همزمان را در برنامه خود داشته باشید، بله. کفش‌های بسکتبال به اندازه کافی از شما در هنگام بازی والیبال در برابر صدمات محافظت می‌کنند.

در واقع کفش‌های بسکتبال به اندازه کافی نرم و منعطف هستند که امکان حرکت بدون محدودیت را فراهم کنند. در عین حال به اندازه کافی ساختار یافته است که پای شما را در کفش بدون آسیب رساندن به حرکات طبیعی شما محکم نگه دارد. این ترکیب به بازیکن این امکان را می‌دهد که تمام عملکردهای لازم را در زمین والیبال در سطح بالایی انجام دهد و کفش بر علیه او کار نکند.

بازی در سطح حرفه‌ای با کفش حرفه‌ای

کفش‌های بسکتبال در برخی از سطوح ابتدایی ورزش جایگزین کفش‌های والیبال هستند. با این وجود، اگر قصد دارید به سطوح بالاتری از بازی بروید، باید به خرید کفش‌های والیبال بپردازید. کفش‌های والیبال به شما جهش بیشتر و فرود بهتری می‌دهند و به مرور زمان آسیب‌های کمتری خواهید دید.

بازیکنانی که تازه شروع به بازی والیبال کرده‌اند، ممکن است برای مدت طولانی به والیبال متعهد نباشند. آن‌ها می‌توانند برای مدتی با کفش‌های بسکتبال کنار بیایند. اما در مورد کسانی که برای مدت طولانی در حال بازی در زمین‌های بسکتبال و والیبال هستند، وضع متفاوت است. آن‌ها حتما تفاوت زیاد بین این دو سبک از کفش‌های ورزشی را متوجه می‌شوند.

چه چیزی یک کفش بسکتبال را برای والیبال مناسب می‌کند؟

راحتی، فناوری پرش، کشش و جذب ضربه از جمله ویژگی‌هایی هستند که باید در انتخاب کفش به آن توجه کرد. راحتی به خودی خود به اندازه کافی واضح است اما همیشه باید کفشی را انتخاب کنید که با پوشیدن آن احساس خوبی به شما دست دهد. اگر متوجه شدید که آنها خیلی تنگ هستند یا مناسب نیستند، یک جفت دیگر بخرید.

در خصوص فناوری پرش باید گفت که بیشتر کفش‌های بسکتبال فناوری پرش را دارا هستند و به جهش عمودی شما کمک می‌کند. در حین بازی والیبال نیز باید پرش‌های زیادی انجام دهید. پس هر کفشی که دارای فناوری پرش برای افزایش پرش شما باشد، در زمین والیبال عالی خواهد بود.

قابلیت کششی کفش‌ها نیز بسیار حائز اهمیت هستند. حرکت جانبی در هر دو ورزش بسیار مهم است، باید کفش‌هایی را پیدا کنید که به لطف کشش بیشتر، حرکات جانبی را تسهیل کنند. اگر امکانش را دارید، به دنبال کفش‌هایی با امضای گاردهایی مانند جیمز هاردن یا دونوان میچل باشید. این بازیکنان به انجام حرکات جانبی سریع در حمله شهره هستند.

جذب ضربه یکی دیگر از قابلیت‌هایی است که بازیکنان هنگام خرید کفش باید به آن‌ها توجه کنند. شما می‌خواهید مطمئن باشید که هنگام بازی والیبال تا حد امکان نرم فرود می‌آیید، داشتن کفش مناسب برای چنین فرودی بسیار مهم است. کفش‌هایی با بالشتک زیاد پیدا کنید، زیرا به محافظت از زانو و مچ پا در برابر آسیب یا سایش کمک می‌کند.

آیا می‌توان برای بسکتبال کفش والیبال پوشید؟

در حالی که کفش‌های بسکتبال برای والیبالیست‌ها قابل قبول است، عکس این موضوع درست نیست. کفش‌های والیبال به اندازه کفش‌های بسکتبال محبوب نیستند و به همین دلیل، زمان و منابعی که برای آن‌ها صرف می‌شود، کمتر است. کفش‌های استاندارد والیبال، دوام لازم برای مقاومت در برابر سختی‌های بازی بسکتبال را ندارند و برای استفاده در خارج از والیبال کمتر بهینه شده‌اند.

به طور کلی استفاده از کفش والیبال هنگام بازی بسکتبال توصیه نمی‌شود. به طور کلی اما باید گفت که می‌توانید از کفش‌های بسکتبال برای بازی والیبال استفاده کنید. در حالی که کفش‌های بسکتبال شما ممکن است به شما مزیت یک برند تخصصی کفش والیبال را ندهند، اما جایگزین مناسبی هستند.

منابع:
revupsports
live-bloginsider.mizunousa

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.