فیبا را به خانه ببر! قوانین رسمی بسکتبال(مقدمه)


راهنمای جامع قوانین رسمی فیبا 2022 درباره‌ی تجهیزات بسکتبال(قسمت اول-مقدمه)

صحبت‌کردن از قوانین رسمی، آن هم در حد فدراسیون جهانی، باعث می‌شود که خیلی از ماها به این فکر بیفتیم که چند سال نوری! از حرفه‌ای بودن دوریم. اما این دفعه این طور نیست. اگر تا پایان این سفر مهیج با ما باشید، می‌بینید که می‌شود پا به پای حرفه‌ای‌ها بسکتبال بازی کرد و در اوج بود. پس خودتان را دست کم نگیرید و در اوج پرواز کنید.

ما در خورشید اسپرت تصمیم گرفتیم که قوانین رسمی فیبا درباره‌ی تجهیزات بسکتبال را با شما در میان بگذاریم. به این دلیل که اهمیت حرفه‌ای بودن را به شما و خودمان یادآوری کنیم. تا توقع شما را بالا ببریم، شما را سخت‌گیر کنیم و البته کار خودمان را سخت‌تر. به این دلیل ساده و البته اساسی که شما مهم و شایسته‌ی بهترین‌ها هستید.

حرفه‌ای شدن از حرف تا عمل

خورشید اسپرت فقط روی کاغذ، شما را با حرفه‌ای‌بودن آشنا نمی‌کند. بلکه راهکارهای عملی پیش پایتان می‌گذارد تا خودتان، قطعه به قطعه، پازل حرفه‌ای‌بودن را کامل کنید. این کار با معرفی بهترین و استانداردترین تجهیزات بسکتبال موجود در بازار انجام می‌شود. اعم از تخته حلقه بسکتبال، حلقه سبد بسکتبال، تور سبد بسکتبال و دیگر موارد، مطابق با اصول حرفه‌ای انجام می‌شود.

با بیان مقدمه‌ی قوانین رسمی فیبا، در خصوص تجهیزات بسکتبال، سفر حرفه‌ای‌شدن را شروع خواهیم کرد. مفاهیم ضروری‌ای که بارها در طول مقالات به آن‌ها ارجاع می‌دهیم را معرفی می‌کنیم. در ادامه، به یکایک تجهیزات بسکتبال می‌پردازیم.

بخش تجهیزات بسکتبال از قوانین رسمی بسکتبال، تمام تجهیزات ضروری یک بازی بسکتبال را مشخص می‌کند. هر جای متن که از «سطح 1» نام برده است، نشان‌ می‌دهد که آن تجهیزات برای سطح 1 ضروری و الزامی، و برای «سطح 2» در حد توصیه است. نام‌بردن از مسابقات سطح 2 نشان‌دهنده‌ی ضروری و الزامی‌بودن آن تجهیزات برای این سطح است.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

لازم به ذکر است که تسلط بر قوانین فقط برای بازیکن و یا داوران نیست، بلکه هر فرد یا افرادی که به نحوی در فرایند اجرایی یک مسابقه دخیل هستند باید با آن آشنا باشند.

این پیوست باید توسط همۀ دست‌اندرکارانی که مستقیماً درگیر مسابقه هستند و همچنین توسط سازندگان تجهیزات بسکتبال، مسئولان محلی و نیز فیبا؛ برای برنامۀ تأیید تجهیزات و ایجاد استانداردهای ملی و بین‌المللی به کارگرفته شود.

 تمام آزمایش‌هایی که بر روی تجهیزات مورد تأیید فیبا، توسط سازندگان آن تجهیزات و آزمایشگاه‌های مورد تایید فیبا انجام می‌شود باید از رویه‌های مشخص‌شده در کتابچۀ «راهنمای الزامات و روش‌های آزمایش مرکز تجهیزات و اماکن فیبا» پیروی کند. این کتابچه را می‌توان از مرکز تجهیزات و اماکن فیبا تهیه کرد.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبال قوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

تا به اینجای کار اولاً متوجه شدیم که آزمایش تجهیزات مطابق رویه‌ای از پیش معلوم صورت می‌گیرد و ثانیاً متوجه شدیم که فیبا، مسابقات بسکتبال را در 2 سطح تقسیم‌بندی می‌کند، اما این دو سطح، چه سطوحی هستند؟

مسابقات به دو سطح تقسیم می‌شود:

سطح 1: مسابقات فیبا برای تیم‌های‌ ملی و باشگاهی به اضافه‌ی سایر مسابقات باشگاهیِ ملی و بین المللی و مسابقات تیم ملی در سطح نخبگان ورزشی.

مسابقات باشگاهی ملی ممکن است تابع قوانین اضافی صادرشده توسط نهادهای حاکمیتی ملی باشد. «مسابقات فیبا برای تیم‌های ملی و باشگاهی» در کتاب 2 مقررات داخلی فیبا، حاکم بر مسابقات فیبا، تعریف شده است. تمام تجهیزات این مسابقات باید در سطح 1 مورد تایید فیبا باشد که می‌تواند لوگوی رسمی تأییدیۀ تجهیزات فیبا را در یک طرح مورد تایید فیبا داشته باشد یا به تأیید فیبا در فرم تأییدیه فیبا ارجاع دهد.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

یونیت بسکتبال طرح اسپالدینگ خورشید اسپرت، تمرین تیم آورتا ساری، 1401

سطح 2: هر مسابقۀ غیرمندرج در سطح 1

برای سطح 2 تمام مشخصات فنی تجهیزات بسکتبال باید رعایت شود و تجهیزات مورد تایید فیبا قویاً توصیه می‌شود.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

یونیت بسکتبال زمینی 3x3 خورشید اسپرت، مسابقات لیگ کشوری، چیتگر، 1402

پس از آشنایی به انواع سطوح مسابقات، توجه به چند نکته ضروری است، از جمله‌ی آن نکته‌ایست که به ما نشان می‌دهد حتی اگر تجهیزات خود را از قبل نصب کرده باشیم نیز می‌توانیم برای آن تاییدیه بگیریم.

نکات

*هر آزمایشی و هر آزمایشکاهی معتبر نیست.

1- این ضمیمه بر الزامات و مشخصات تمرکز دارد و روش‌های آزمایش را تشریح نمی‌کند. روش‌های آزمایش و تلرانس‌های اندازه‌گیری را در «کتابچۀ الزامات و روش‌های آزمایش» می‌توانید بیابید از مرکز تجهیزات و اماکن فیبا قابل تهیه است. (equipmentandvenue@fiba.basketball)

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

*تجهیزات خود را پیش از گرفتن تاییدیه نصب کرده‌اید؟ نگران نباشید.

2- تجهیزات نصب‌شده‌ای که مورد تایید فیبا نیستند، می‌تواند مطابق با قوانین فیبا، در محل نصب، مورد آزمایش قرار گیرند تا تأییدیه موقتیِ تجهیزات نصب‌شده را دریافت کنند. جزئیات بیشتر را می‌توانید از مرکز تجهیزات و اماکن فیبا دریافت کنید.
(equipmentandvenue@fiba.basketball)

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

*یکبار تاییدیه بگیرید، تا 8سال با خیال راحت بازی کنید.

3- برای تجهیزاتِ یونیت بسکتبال (Backstop Units)، نرم‌افزار اسکوربُرد ویدئوبُرد (Scoreboards and Videoboard Software)، کف(Floor)، روشنایی کورت (Court lighting)، سیستم بازپخش فوری (Instant Replay System)، سیستم زمان‌بندی متصل به سوت (Whistle Controlled Timing System) و صندلی تماشاگر (spectator seating)، تأییدیۀ فیبا برای سطح رقابت مربوطه، تا 8 سال پس از خرید، صرف نظر از وضعیت فعلی تأییدیه‌های فیبا، معتبر هستند. پس از این دورۀ  8ساله، تجهیزاتی که دیگر مورد تایید فیبا نیستند، باید تعویض شوند.
 
Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

*قصه‌ی بسکتبال 3x3 جداست.

Untitled

فدراسیون جهانی بسکتبالقوانین رسمی تجهیزات بسکتبال 2022

تا اینجا به طور اجمالی با فهمیدیم قوانین رسمی تجیهیزات بسکتبال چیست و چه هدفی را دنبال می‌کند. تعریف سطوح یک و دو را دانستیم و با لزوم پیروی از رویه‌های فیبا آشنا شدیم. در ادامه‌ی این سلسله مقالات یک به یک، به تجهیزات مورد نیاز یک مسابقه‌ی بسکتبال حرفه‌ای اعم از یونیت بسکتبال(Backstop Units)، نرم‌افزار اسکوربُرد ویدئوبُرد(Scoreboards and Videoboard Software)، کف(Floor)، روشنایی کورت(Court lighting)، سیستم بازپخش فوری(Instant Replay System)، سیستم زمان‌بندی متصل به سوت(Whistle Controlled Timing System) و صندلی تماشاگر(spectator seating) خواهیم پرداخت.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.