چرا ارتفاع حلقه بسکتبال 3 متر است؟


 در همه‌ی سالن‌های ورزشی و زمین‌های بسکتبال، ارتفاع حلقه بسکتبال 10 فوت یا 3050 میلی‌متر (3 متر و 5 سانتی‌متر) است. با اینکه بعضی لیگ‌ها که برای کودکان برگزار می‌شوند روی حلقه‌های کوتاه‌تر بازی می‌کنند ولی برای جوانان و مسابقات حرفه‌ای، مسابقه روی حلقه بسکتبال استاندارد 10‌فوتی برگزار می‌شوند.

دلیل انتخاب این ارتفاع خیلی ساده است: زمانی که جیمز نای اسمیت بسکتبال را در سال 1891 ابداع کرد، سبد هلو (که به عنوان اولین حلقه بسکتبال از آن استفاده می‌کرد) را روی نرده‌های پیست دو و میدانی YMCA آویزان کرد که ارتفاع 10 فوت داشتند.

تصمیم بداهه نای اسمیت برای نصب سبدها بر روی نرده، از معدود ویژگی هایی است که از بسکتبال اولیه برای ما باقی مانده است و تا به امروز با آن بازی می‌شود. در اصل، بازی بسکتبال با 9 نفر در هر تیم انجام می‌شد و بازی با توپ فوتبال بازی می‌شده. و بازیکنان اجازه نداشتند توپ را دربیل کنند اما در عوض باید در زمانی که توپ را در اختیار داشتند ثابت می ماندند.

حلقه بسکتبال استاندارد خورشید اسپرت

 حتی با این که سبدهای هلو که به عنوان حلقه بسکتبال استفاده می‌شدند دیگر وجود ندارند و با حلقه‌های فولادی جایگزین شده‌اند(چون که بعد از هر پرتاب موفق، می‌بایستی توپ را با نردبان از سبد خارج می‌کردند) ولی ارتفاع حلقه بسکتبال همچنان 10‌فوت باقی مانده است. با توجه به اینکه بازی و بازیکنان در طول سال‌ها رشد می‌کنند، تاکنون درخواست‌های زیادی برای بیشتر‌کردن ارتفاع حلقه در بازی های حرفه‌ای وجود داشته تا پرتاب را برای بازیکنان سخت‌تر کند. 

در سال 1974 میانگین قد بازیکنان NBA برابر 185 سانتی‌متر بوده در حالی که در سال 2015 میانگین قد 198 سانتی‌متر بوده. این افزایش قد که با بهتر‌شدن تمرینات بازیکنان و استعدادیابی بهتر همراه شده است بازی را برای طرفداران NBA بسیار جذاب‌تر از پیش کرده است. اگر چه بازی از لحاظ فنی برای بازیکنان ساده‌تر شده است اما از جذابیت بازی کم نکرده است. پس به نظر نمی‌رسد تلاش‌ها برای افزایش ارتفاع حلقه بسکتبال راه به جایی ببرد.

برخی محصولات ما

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.