چرا ارتفاع حلقه بسکتبال 3 متر است؟


چرا ارتفاع حلقه بسکتبال 3 متر است؟

 در همه ی سالن های ورزشی و زمین های بسکتبال، ارتفاع حلقه بسکتبال 10 فوت یا 3050 میلی متر (3 متر و 5 سانتی متر) است. با اینکه بعضی لیگ ها که برای کودکان برگزار میشوند روی حلقه های کوتاه تر بازی میکنند ولی مسابقاتی که جوانان تا مسابقات حرفه ای، روی حلقه استاندارد 10 فوتی برگزار میشوند.

 دلیل انتخاب این ارتفاع خیلی ساده است: زمانی که جیمز نای اسمیت بسکتبال را در سال 1891 ابداع کرد، سبد هلو (که به عنوان اولین حلقه های بسکتبال از آنها استفاده میکرد) را روی نرده های پیست دو و میدانی YMCA آویزان کرد که ارتفاع 10 فوت داشتند.

تصمیم بداهه نای اسمیت برای نصب سبدها بر روی نرده، از معدود ویژگی هایی است که از بسکتبال اولیه برای ما باقی مانده است و تا به امروز با آن بازی میشود. در اصل، بازی بسکتبال با 9 نفر در هر تیم انجام میشد و بازی با توپ فوتبال بازی میشده. و بازیکنان اجازه نداشتند توپ را دربیل کنند اما در عوض باید در زمانی که توپ را در اختیار داشتند ثابت می ماندند.

 

 حتی با این که سبدهای هلو که به عنوان حلقه بسکتبال استفاده میشدند دیگر وجود ندارند و با حلقه های فولادی جایگزین شده اند(چون که بعد از هر پرتاب موفق، میبایستی توپ را با نردبان از سبد خارج میکردند) ولی ارتفاع حلقه بسکتبال همچنان 10 فوت باقی مانده است. با توجه به اینکه بازی و بازیکنان در طول سالها رشد میکنند، تاکنون درخواست های زیادی برای بیشتر کردن ارتفاع حلقه در بازی های حرفه ای وجود داشته تا پرتاب را برای بازیکنان سخت تر کند. 

 در سال 1974 میانگین قد بازیکنان NBA برابر 185 سانتی متر بوده در حالی که در سال 2015 میانگین قد 198 سانتی متر بوده. این افزایش قد که با بهتر شدن تمرینات بازیکنان و استعدادیابی بهتر همراه شده است بازی را برای طرفداران NBA بسیار جذابتر از پیش کرده است. اگر چه بازی از لحاظ فنی برای بازیکنان ساده تر شده است اما از جذابیت بازی کم نکرده است. پس به نظر نمیرسد تلاش ها برای افزایش ارتفاع حلقه بسکتبال راه به جایی ببرد.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.