توپ بسکتبال باید چه اندازه‌ای باشد؟


برای اینکه بتوانید در زمین بازی بهترین عملکرد را نشان دهید، به توپی با اندازه مناسب نیاز دارید. یک توپ بسکتبال خیلی کوچک یا خیلی بزرگ مهارت‌های شما را خراب و بازی شما را ضعیف می‌کند. شما باید احساس کنید که کنترل توپ را در اختیار دارید و کاری کنید که آن طور که مایلید حرکت کند. این کار فقط زمانی ممکن است که شما بتوانید توپ را به خوبی در دست بگیرید. برای تقویت بازی خود و احساس اعتماد به نفس بیشتر، مهم است که برای درک اندازه توپ مورد نیاز خود وقت بگذارید.

بخشی از استاندارد مربوط به تجهیزات بسکتبال فیبا، به توپ بسکتبال اختصاص دارد. توپ بسکتبال، مطابق قوانین فیبا، استاندارد خاص خود را دارد. اما جدای از آن، هر برند برای توپ‌های بسکتبالی که تولید می‌کند یک جدول مشخص از اندازه دارد. در ادامه به اندازه‌های مناسب هر گروه سنی برای استفاده از توپ‌های برند SPALDING پرداختیم.

توپ بسکتبال اسپالدینگ سایز 3، 5، 6 و 7

توپ سایز 3یِ این برند که با اندازه جدید یا مینی در بازار است، برای همه سنین مناسب است. اندازه دور توپ بسکتبال سایز 3 این برند 22 اینچ (55.9 سانتی متر) است.

توپ سایز 5 این برند برای رده سنی 5 تا 12 سال مناسب است. سایز 5 اندازه استاندارد بسکتبال برای پسران و دختران 5 تا 12 سال است. اندازه دور توپ سایز 5 این برند 27.5 اینچ (69.5 سانتی متر) است. سایز 5 همچنین توپ رسمی بازی برای دختران و پسران 12 ساله و کمتر در لیگ بسکتبال نوجوانان است.

اندازه بعدی، یعنی سایز 6 این برند برای رده سنی دختران بالاتر از 9 سال و پسران 9 تا 12 سال مناسب است. ابعاد دور توپ سایز 6 این برند 28.5 اینچ (72.5 سانتی متر) است.

رده سنی مناسب برای سایز 7 توپ بسکتبال این برند، 12 سال و بالاتر است. دور توپ سایز 7 این برند 29.5 اینچ یا 75 سانتی‌متر است. این همان اندازه رسمی توپ‌های بسکتبال‌ رسمی در بازی بزرگسال است که برای بازیکنان بسکتبال مرد 12 سال و بالاتر مناسب است.

حال که با اندازه و ابعاد سایزهای مختلف توپ بسکتبال آشنا هستید، می‌تواند دست به انتخاب بزنید. هنگامی که توپ بسکتبال با اندازه مناسب را پیدا کردید، می‌توانید روی بهترین عملکرد خود، تقویت تکنیک‌های خود و لذت بردن از بازی مورد علاقه خود تمرکز کنید.

توپ بسکتبال برند BADEN

برند BADEN نیز برای توپ‌های بسکتبالی که تولید می‌کند، اندازه‌های مشخصی دارد. بازیکنان 9 تا 11 ساله باید از توپ بسکتبال جوانان 70 سانتی متری (27.5 اینچ) استفاده کنند. مهم است که نسبت به اندازه، قدرت و توانایی‌های کودکان، توپ مناسب انتخاب گردد. اگر توپی خیلی بزرگ یا خیلی سنگین دارند آسیب‌دیدگی در کمین است و از یادگیری بسکتبال لذت نبرده و موفقیتی کسب نمی‌کنند.

دختران 12 سال به بالا و پسران 12 تا 14 سال باید با توپ 72 سانتی متری (28.5 اینچی) بازی کنند. خیلی از شرکت‌های تولیدکننده محصولات ورزشی این اندازه توپ را در اختیار ندارند. Baden اولین شرکتی بود که توپ  28.5 اینچی را تولید کرد چراکه متوجه این نکته گردیدند که توپ 29.5 اینچی برای دختران ایده آل نیست. پسران 15 سال به بالا باید با توپ رسمی 75 سانتی متری (29.5 اینچ) بازی کنند.

همان طور که گفتیم اندازه‌ توپ‌ها بسته به گروه سنی، جنسیت و سطح بازی یا لیگ متفاوت است. اگر می‌خواهید از برندی متفاوت از آنچه در بالا دیدید، خرید کنید، باید دقت کنید که چهار اندازه استاندارد توپ در بازی وجود دارد که عبارتند از دور 29.5 اینچ، دور 28.5 اینچ، دور 27.5 و دور 25.5.

توپ 29.5 اینچی برای مردان و پسران 15 ساله و بالاتر است. اندازه توپ بسکتبال 28.5 اینچی برای دختران بالای 12 سال و پسران 12 تا 14 سال است. توپ 27.5 اینچی برای پسران و دختران 9 تا 11 سال است. برای پسران و دختران 5 تا 8 سال هم توپ 25.5 اینچی مناسب است.

چرا استفاده از توپ بسکتبال در اندازه مناسب مهم است؟

اول و مهمتر از همه، بازیکنان باید از توپ در اندازه مناسب استفاده کنند تا تکنیک‌های مناسب حمل توپ و شوت را یاد بگیرند و بتوانند آن‌ها را بهبود بخشند. برای بازیکنان جوان استفاده از اندازه مناسب توپ بسکتبال در طول رشد آن‌ها بسیار مهم است. اگر یک بازیکن جوان از توپ بسکتبال خیلی بزرگ یا سنگین استفاده کند، شاید عادت‌های بدی پیدا کند که در بازی به نفعش نیست. اندازه مناسب توپ بسکتبال برای آموزش نحوه قرارگیری دست در پرتاب توپ  و همچنین نحوه صحیح پاس دادن و دریبل زدن ضروری است.

چنانچه یک بازیکن جوان از توپ اندازه مناسب استفاده نکند، احتمال زیادی وجود دارد که علاقه خود را به بازی از دست بدهد. اگر توپ خیلی بزرگ یا سنگین تهیه گردد که بازیکنان کوچکتر نتوانند به درستی در دست بگیرند و شوت بزنند، این احتمال وجود دارد که از بازی لذت کمتری ببرند.

استفاده از اندازه مناسب توپ عامل بزرگی برای دادن بهترین شانس به ستاره‌های جوان و تقویت اشتیاق آنها به بازی است.

گفتنی است که بسکتبال شامل پاس دادن و گرفتن توپ زیاد است، بنابراین آسیب دیدگی دست و مچ اجتناب ناپذیر است. شایع ترین آسیب دست، پس شکستن انگشت است و زمانی اتفاق می‌افتد که توپ به انتهای انگشت برخورد کند. این آسیب باعث تورم انگشت در یک مفصل می‌شود و می‌تواند بسیار تجربه دردناکی بیافریند. از آنجایی که برخورد توپ با دست در بازی بسکتبال بیش از هر بازی دیگری است باید در خرید توپ بستکبال در اندازه مناسب بیشترین دقت را به خرج دهید.

جنس توپ‌های بسکتبال چیست؟

در خصوص جنس نیز توپ‌های بسکتبال در دو نوع چرم مصنوعی و طبیعی، بیشترین سهم بازار را دارند. توپ بازی رسمی NBA از چرم طبیعی است. به این معنی که نیاز به پرتاب‌های قوی قوس‌دار را تسهیل می‌کند. اگر به این پرتاب‌ها در بسکتبال خود عادت ندارید، به این معنی است که احتمالاً به بازی با یک توپ ترکیبی عادت کرده‌اید.

چرم کامپوزیت یک ماده مصنوعی است که شبیه چرم است. توپ‌های بسکتبال مصنوعی را می‌توان بر روی سطوح داخلی(in-door) و خارجی(out-door) استفاده کرد. چنین توپ های بسکتبال کنترل و چسبندگی بهتری را ارائه می‌دهند.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.