آیا می‌توان با کفش‌های مخصوص دویدن بسکتبال بازی کرد؟


پاسخ کوتاه به این پرسش که آیا می‌توان با کفش‌های مخصوص دویدن بسکتبال بازی کرد این است که بله، می‌توانید. مزیت کفش‌های مخصوص دویدن این است که این کفش‌ها شما را قادر می‌سازند تا به راحتی از سطح زمین جدا شوید. با این حال، سوال اصلی این است که کفش‌های مخصوص دویدن چه آسیب‌هایی هنگام بازی بسکتبال به بدن بازیکنان می‌زنند؟ آیا منفعت آن‌ها بیشتر از ضرر آن‌ها است و یا برعکس؟

آشنایی با ساختار کفش‌های مخصوص دویدن

در ابتدا برای پاسخ به این پرسش باید با ساختار کفش‌های مخصوص دویدن بیشتر آشنا شویم. کفش‌های مخصوص دویدن معمولا سبک هستند و از موادی با ضخامت کم ساخته می‌شوند. طراحی آن‌ها طوری است که هنگام برخورد با زمین، حالت فنری دارند و تا حد امکان انعطاف پذیرند. بهترین کفش‌های مخصوص دویدن معمولا این حس را به شما می‌دهند که گویا چیزی نپوشیده‌اید. تنها جنبه واقعا مفید کفش‌های مخصوص دویدن، تا آنجا که به بسکتبال مربوط می‌شود، زیره فنری آن‌ها است. اما همین زیره‌های سبک ممکن است خم شوند و مشکل‌آفرینی کنند.

یک کفش دویدن، کفش‌های مخصوص دویدن سبک بوده و از انعطاف پذیری بالایی برخوردارند.
کفش‌های مخصوص دویدن، سبک و انعطاف‌پذیر

خطرات استفاده از کفش نامناسب هنگام بازی بسکتبال

با وجود تمام آنچه گفته شد، کفش‌های مخصوص دویدن به عنوان کفش‌های نامناسب برای ورزش بسکتبال دسته‌بندی می‌شوند. استفاده از کفش نامناسب برای بسکتبال خطراتی برای ایمنی بدن بازیکنان به همراه دارد. این کفش‌های نامناسب در هنگام بسکتبال بازی کردن می‌تواند مشکلاتی در ناحیه کمر، ساق پا، لگن و البته مچ پا پدید آورد. این مشکلات در صورتی که زمان بیشتری را صرف بازی بسکتبال با کفش‌های مخصوص دویدن کنید، به طور تصاعدی جدی‌تر می‌شوند.

استفاده از کفش نامناسب برای بازی بسکتبال را می‌توان اینگونه توصیف کرد. قبل از اینکه بتوانید توپ را از چنگ رباینده رها کنید و در میان دیگر بازیکنان به زمین باز گردید، کفش‌های سبک و انعطاف پذیرِ مخصوص دویدن، شما را مصدوم کرده‌اند.

آسیب مچ پا ناشی از استفاده از کفش نامناسب

طراحی کفش‌های بسکتبال به چه شکل است؟

یک کفش مخصوص دویدن را در کنار کفش بسکتبال قرار دهید؛ تفاوت آن‌ها برای شما مشهود خواهد بود. در حالی که کفش مخصوص دویدن کوچک و سبک است، کفش بسکتبال ساق‌بلند، سفت و نسبتاً حجیم است. زیره کفش بسکتبال سفت و ضخیم است و ساق آن‌ به قدری بلند است که مچ پا را محفوظ می‌کند. این ویژگی‌ها به بازیکنان این امکان را می‌دهد تا در یک بازی بسکتبال بدون اینکه مچ پای آن‌ها پیچ بخورد و آن‌ها را از ادامه کار باز دارد، بازی کنند.

جالب است بدانید که حدود 68 درصد از بازیکنان NBA از کفش‌های مخصوص استفاده می‌کنند و فقط 10 درصد، از کفش‌های سبک. اگرچه این کفش‌های سبک هم نیز مانند کفش‌های مخصوص دویدن نیست. زیرا زیره و کناره‌های آن‌ها سفت‌تر و بادوام‌تر هستند. چنانچه نگران این هستید که ضخامت کفش‌های بسکتبال مانع از آن شود که سریع بازی کنید باید گفت که این اتفاق نمی‌افتد. کفش‌های بسکتبال به گونه‌ای طراحی شده‌اند تا بازیکنان در زمین بازی احساس راحتی داشته باشند و حتی پوشیدن کفش‌های بسکتبال به بازیکنان کمک می‌کند تا راحت‌تر در زمین بدوند.

کفش‌های بسکتبال، برخلاف کفش‌های مخصوص دویدن، حجیم و ساق بلند هستند.

انعطاف پذیری، راز برتری کفش‌ بسکتبال

همان طور که گفته شد کفش‌های مخصوص بسکتبال باید انعطاف پذیری بالایی داشته باشند. برای اینکه این هدف محقق شود تمرکز اصلی بازیکنان باید بر روی زیره کفش باشد. باید خودتان زیره کفش‌های بسکتبال را بررسی کنید و آن‌ها را پا بزنید تا ببینید وقتی با آن‌ها می‌پرید چه احساسی دارید. انعطاف پذیری در کف پا به معنای پریدن و حرکت سریع‌تر است، چیزی که در یک بازی بسکتبال به آن نیاز دارید.

کفش‌های بسکتبال، محافظ مچ پا

همه ما می‌دانیم یکی از بدترین اتفاق‌هایی که می‌تواند برای بازیکنان بسکتبال رخ دهد، مصدومیت است. به خصوص اگر این مصدومیت در ناحیه مچ پا باشد. کفش‌های مخصوص بسکتبال به دلیل ساق بلندی و ضخیمی که دارند احتمال آسیب مچ پا را به حداقل می‌رسانند. با این حال باید مراقب باشید چراکه بازهم نمی‌توانند احتمال آسیب دیدگی را به صفر برسانند اما تلاش خود را می‌کنند تا کمترین آسیب را ببینید.

جالب است بدانید که طراحان کفش‌های بسکتبال هنگام طراحی آن‌ها به ریزترین نکات نیز دقت کرده‌اند. با توجه به حرکات سریع بازیکنان در طول بازی بسکتبال، بند‌های کفش‌ها می‌توانند آزاردهنده باشند. به همین دلیل است که اکثر کفش‌های بسکتبال به شکل خاصی بدون بند طراحی شده‌اند تا یک بار برای همیشه از مشکل باز شدن بندها جلوگیری شود. بند‌های باز شده می‌تواند منجر به یک بازی ضعیف و آسیب‌های جدی شود، که قطعاً یک بسکتبالیست می‌خواهد از آن اجتناب کند.

ویژگی جالب کفش‌های بسکتبال

یکی از ویژگی‌های جالب کفش‌های بسکتبال مقدار مناسب بالشتک در زیره آن‌ها است. کفش‌های بسکتبال عمدتاً برای راحتی بازیکنان طراحی و ساخته شده‌اند. بازیکنی که احساس ناراحتی کند نمی‌تواند عملکرد خوبی در زمین داشته باشد. ترفند استفاده از بالشتک در زیره کفش‌های بسکتبال برای این است که بازیکنان احساس راحتی کنند و هنگام بازی فشار بر روی عضلات آن‌ها به حداقل برسد.

ثبات کفش‌های بسکتبال بسیار بالا است

باید این نکته را در نظر بگیرید که کفش‌های بسکتبال در نتیجه طراحی متفاوت آن‌ها ثبات را به بازیکنان ارائه می‌دهند که می‌تواند آنها را از آسیب‌دیدگی‌های احتمالی از جمله لیز خوردن در کف براق زمین در امان نگه دارد. ثبات همچنین باعث می‌شود بازیکنان هنگام بازی دل را به دریا بزنند و با تمام وجود بازی کنند. چراکه از کفش‌های خود مطمئن هستند و می‌دانند که چسبندگی بالای کفش‌های بسکتبال، آن‌ها را امن نگه می‌دارد.

کفش‌ بسکتبال باید در اندازه مناسب باشند

با وجود هرآنچه در خصوص برتری کفش‌های بسکتبال هنگام بازی بسکتبال گفته شد، باید دقت داشته باشید تا هنگام خرید، کفش‌های بسکتبال را در اندازه مناسب بخرید. اگر اندازه کفش‌های بسکتبال مناسب نباشند، حرکات بازیکنان آنطور که باید راحت و طبیعی نخواهد بود. به همین دلیل پوشیدن کفش‌های بسکتبال مناسب منجر می‌شود که هنگام دویدن در زمین احساس راحتی کنید.

اگر چه استفاده از کفش‌های مخصوص دویدن در هنگام بازی بسکتبال غیرممکن نیست اما ضرر آن‌ها به منفعت آن‌ها نمی‌ارزد. باید گفت کفش‌ها نقش تعیین‌کننده‌ای در عملکرد بازیکنان در زمین دارند و کفش نامناسب می‌تواند یک بازیکن حرفه‌ای را به یک بازیکن ضعیف تبدیل کند. از طرف دیگر باید در نظر داشت که جدای از عملکرد، کفش‌های ورزشی آسیبی به بدن بازیکنان وارد نکند تا آینده ورزشی آن‌ها را به خطر اندازد.

جمع‌بندی

همانطور که گفته شد، با استفاده از کفش‌های مخصوص بسکتبال، در کنار تجهیزات استاندارد بسکتبال، می‌توان یک تجربه دلنشین بازی بسکتبال را رقم زد. چه این تجربه‌ای یک بازی در سطح کاملاً حرفه‌ای باشد یا نباشد، حفظ سلامتی رمز تداوم فعالیت در ورزش است.

منابع:
kettlemag
livestrong

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.