ویژگی‌های تخته بسکتبال استاندارد | جنس، ابعاد و استاندارد FIBA


تخته بسکتبال یکی از ملزومات اصلی بازی بسکتبال است و کیفیت و جنس تخته تاثیر زیادی بر کیفیت بازی ما می‌گذارد. به همین علت مهم است که جنس این تخته‌ها را بدانیم و تخته استانداردی که در مسابقات وجود دارد را بیشتر بشناسیم.

ابعاد استاندارد تخته بسکتبال

 طبق استاندارد فدراسیون جهانی بسکتبال FIBA و استاندارد NBA عرض تخته بسکتبال باید 180 سانتی متر و ارتفاع آن 105 سانتی متر باشد. عرض تخته میتواند تا 3 سانتی متر بیشتر شود و ارتفاع آن نیز میتواند تا 2 سانتی متر بیشتر از ابعاد اصلی باشد.(توجه داشته باشید که این ابعاد با احتساب فریم تخته اندازه گیری میشود)

خط کشی تخته بسکتبال

 بر اساس استاندارد فدراسیون بسکتبال، برای تخته های شفاف مانند شیشه و طلق، تمامی خط کشی ها باید به عرض 5 سانتی متر و سفید باشند. ابعاد مستطیل وسط تخته باید 59 در 45 سانتی متر باشد. در شکل زیر میتوانید ابعاد خط کشی تخته بسکتبال را مشاهده کنید:

خط کشی تخته بسکتبال بر اساس استاندارد فیبا

نورپردازی تخته بسکتبال

در مسابقات سطح بالای کشوری و مسابقات جهانی، تخته بسکتبال باید مجهز به LED تخته بسکتبال باشد. این LEDها باید به رنگ قرمز و زرد باشند و از تابلو ثانیه شمار فرمان بگیرند.

جنس استاندارد تخته بسکتبال

برای مسابقات حرفه ای، جنس تخته بسکتبال باید از جنس شیشه سکوریت نشکن یا شیشه لمینت باشد به صورتی که در صورت شکستن شیشه، شیشه نریزد یا باعث مصدومیت نشود. برای تخته استادارد، شیشه باید ضخامتی بین 11.8 تا 13.5 میلی متر داشته باشد.

برای مسابقات استانی و پایین تر، تخته بسکتبال میتواند از جنس چوب، پلی کربنات یا شیشه سکوریت باشد. در صورتی که تخته بسکتبال شفاف نباشد، خط کشی تخته باید به رنگ سیاه باشد.

آیا جنس شیشه برای تخته بسکتبال خطرناک است؟

طبق استاندارد، ضخامت شیشه های بسکتبال حتما باید بیشتر از 11.8 میلی متر باشد. همین امر باعث میشود که این شیشه ها به راحتی شکسته نشوند. این شیشه ها اگر به درستی نصب شوند، در مقابل پرتاب توپ، سنگ و یا برخورد انسان مقاوم هستند و با تیراندازی یا برخورد جسم تیز امکان شکستن آنها وجود دارد.

 همچنین طبق استاندارد تجهیزات FIBA، شیشه های بسکتبال یا باید شیشه سکوریت باشند که در صورت شکستن، پودر شوند یا اینکه شیشه لمینت باشند تا در صورت شکستن، در جای خود باقی بمانند. 

آیا جنس طلق برای تخته بسکتبال مناسب است؟

طلق بسکتبال یا همان ورق پلی کربنات برای مسابقات سطح استان و سالن های نیمه حرفه ای انتخاب مناسبی است. ولی طلق نسبت به شیشه برگشت توپ متفاوتی دارد و تجربه متفاوتی در بازی ها ایجاد میکند.

پیشنهاد میشود اگر قصد تمرین برای مسابقات کشوری و جهانی را دارید به جای طلق از شیشه استفاده کنید که تجربه بهتری برای بازی های حرفه ای کسب کنید. همچنین به دلیل وارداتی بودن طلق بسکتبال، هزینه آن بسیار از شیشه بالاتر است.

ابعاد طلق بسکتبال چقدر است؟

ابعاد طلق بسکتبال مانند شیشه بسکتبال میباشد. عرض آن 180 سانتی متر و ارتفاع آن 105 سانتی متر میباشد. ولی ضخامت طلق بسکتبال باید بیشتر از 15 میلی متر باشد که به دلیل وارداتی بودن ورق پلی کربنات، هزینه آن بسیار گران تمام میشود.

شیشه بسکتبال استاندارد

ارتفاع تخته بسکتبال چقدر است؟

 طبق استاندارد، ارتفاع پایین تخته اهمیت زیادی ندارد. آنچه برای بازی بسکتبال اهمیت دارد ارتفاع بالای حلقه بسکتبال است که بایستی 3 متر و 5 سانتی متر باشد. ارتفاع حلقه بسکتبال میتواند 6 میلی متر کمتر یا بیشتر از 305 سانتی متر باشد.

با این حساب، اگر ارتفاع بالای حلقه 305 سانتی متر باشد، ارتفاع بالای تخته بسکتبال 395 سانتی متر میباشد و ارتفاع پایین تخته بسکتبال 290 سانتی متر خواهد بود.

خورشید اسپرت تولیدکننده انواع تخته های بسکتبال برای مسابقات حرفه ای جهانی، کشوری و… است. برای مشاهده انواع تخته های بسکتبال بر روی لینک زیر کلیک کنید.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.