ارتفاع حلقه بسکتبال برای کودکان در سنین مختلف


 امروزه بیش از هر زمان دیگری، بچه‌ها زمان خود را صرف تمرین در خانه یا حیاط خانه می‌کنند. پس این موضوع اهمیت می‌یابد که احتمال موفقیت فرزندان خود را به حداکثر برسانید و مطمئن شوید که ارتفاع سبد بسکتبال برای سطح فعلی فرزند شما مناسب است. 

 بیشتر تخته حلقه‌های بازار -لااقل آنهایی که ما تولید می‌کنیم- قابل تنظیم هستند و به شما این امکان را می‌دهند که با رشد فرزندان‌تان، ارتفاع آنها را تغییر دهید. این نکته مهم است که ارتفاع حلقه را بر اساس سن و سطح بچه‌ها تنظیم کنید. به طور معمول، ارتفاع حلقه‌ها بین 2 تا 3 متر قابل تنظیم است. 

تخته حلقه بسکتبال فضای باز طرح اسپالدینگ

این تصور غلط در بین ما وجود دارد که بهتر است کودکان از همان ابتدا روی حلقه در ارتفاع استاندارد (ارتفاع 3 متر و 5 سانت) بازی کنند ولی در واقعیت، کودکانی که از همان ابتدا روی حلقه‌هایی که در ارتفاع 3 متر تنظیم شده بازی می‌کنند، الگوهای غلط شوت‌زنی پیدا می‌کنند. یعنی به جای اینکه بر روی تکنیک درست شوت‌زنی تمرکز کنند، بر روی “پرتاب” توپ تمرکز می‌کنند تا فقط آن را در سبد جا کنند.

 با تنظیم ارتفاع حلقه در حین یادگیری فرزندتان، می‌توانید به او کمک کنید تا تکنیک خود را توسعه دهد و از یادگیری عادات بدی که به سختی از بین می‌روند، جلوگیری کنید. در اینجا یک راهنمای مفید وجود دارد که به شما کمک می‌کند مطمئن شوید حلقه شما اندازه مناسب ورزشکار جوان شماست.

1.8 الی 2 متر: کودکان قبل از دوم دبستان

 هنگامی که فرزند شما تازه شروع به تمرین می‌کند، مطمئن شوید که حلقه شما تا جایی که می‌تواند پایین باشد. تمرینات این سن با تمرکز بر پایه‌ریزی اصول بازی و درک بازی هستند.

2.5 متر: کودکان سوم و چهارم دبستان

 در این سن، کودک شما احتمالا شروع به قوی‌تر شدن می‌کند و به نظر می‌رسد که برای یک حلقه سایز استاندارد (3 متر) آماده است. اما سعی کنید ارتفاع حلقه‌ی آنها را در 2.5 متر نگه دارید و در عوض از آنها بخواهید روی تکنیک خود تمرکز کنند.

2.7 متر: کودکان چهارم و پنجم دبستان

 این 20 سانت اضافی، کودک شما را به چالش می‌کشد و همچنین عادات شوت‌زنی درست را در آنها تقویت می‌کند.

3 متر: از کلاس ششم دبستان به بالا

وقتی فرزند شما به کلاس ششم رسید، وقت آن است که برای او حلقه را در سایز استاندارد 3 متر و 5 سانتی‌متر تنظیم کنید. آنها باید در این سن پایه‌ای قوی برای شوت زدن داشته باشند و صرفا توپ را به سمت حلقه “پرتاب” نکنند.

 قابل درک است که والدین بخواهند که فرزند آنها از همان ابتدا با حلقه‌ی سایز استاندارد شروع به بازی کند. مطمئن باشید که فرزندان شما روزی به آن نقطه می‌رسند ولی باید مراحل تکامل خود را طی کنند. آنچه مهم است این نکته است که فرزند شما به تماشای مسابقات NBA بنشینند و تلاش کنند مانند قهرمانان ورزشی خود شوند.

 قسمت سخت ماجرا آنجاست که کودکان با بازوهای کوچک و قدرت کمی که دارند، نمی‌توانند از بازی با حلقه‌های ارتفاع استاندارد لذت چندانی ببرند. فضا دادن برای رشد و تقویت فرزندتان به او کمک می‌کند تا اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهد و او را برای موفقیت در آینده بسکتبال آماده می‌کند.

نمیدانید که چه تخته-حلقه بسکتبالی مناسب کودک شماست؟​

 اگر نگران هستید که کودک شما بزرگ شود و حلقه ی شما بی استفاده شود، میتوانید حلقه های بسکتبال با تنظیم ارتفاع خریداری کنید که حلقه از کودکی تا بزرگسالی قابل استفاده باشد. چند نمونه از حلقه های بسکتبال با تنظیم ارتفاع در شکل زیر قابل مشاهده هستند. میتوانید با تماس با کارشناسان ما، این حلقه ها را تهیه کنید یا درباره ی آنها راهنمایی بگیرید.

بسکتبال فضای باز لوکس
پایه بسکتبال پرتابل فضای باز دماوند
شیشه‌ی تخته بسکتبال خورشید اسپرت

 این حلقه ها بین ارتفاع 230 سانتی متر و 3 متر استاندارد قابل تنظیم هستند و میتوانند توسط کودکان 10 ساله تا بزرگسالان حرفه ای مورد استفاده قرار گیرند. این تخته حلقه ها به راحتی قابل تنظیم هستند و در عرض 5 دقیقه در هر ارتفاعی تنظیم میشوند.

ارتفاع حلقه بسکتبال در مسابقات مینی بسکتبال

 طبق راهنمای FIBA برای برگزاری مسابقات مینی بسکتبال ارتفاع پیشنهادی برای مسابقات بسکتبال زیر 10 سال 2.43 متر(معادل 8 فوت) و برای مسابقات بسکتبال زیر 6 سال 1.68 متر(معادل 6 فوت) میباشد.

 اگر امکان تغییر ارتفاع حلقه بسکتبال وجود ندارد، میتوانید برخورد توپ به حلقه یا تور را نیز به عنوان امتیاز در نظر بگیرید چرا که تاکید این مسابقات بیشتر بر تفریح و هیجان آن است.

 برای مطالعات بیشتر درباره برگزاری مسابقات مینی بسکتبال به فایل راهنمای مینی بسکتبال FIBA برای مربیان مراجعه کنید که خوانش آن خالی از لطف نیست.

امکان ارسال دیدگاه وجود ندارد.